Obrazek przedstawiający człowieka grającego na fortepianie Obrazek przedstawiający człowieka grającego na fortepianie

Wpływ nauki gry na fortepianie na człowieka i jego rozwój

WPŁYWA NA ROZWÓJ INTELEKTUALNY
POGŁĘBIA WRAŻLIWOŚĆ
ROZWIJA WYOBRAŹNIĘ
POPRAWIA KONCENTRACJĘ



Gra na fortepianie lub pianinie może być niezwykle fascynującym, ale również rozwijającym manualnie i umysłowo zajęciem.
Liczne badania pokazują, że nauka gry na pianinie pomaga w rozwoju intelektualnym dzieci, poprawia pamięć, zdolność logicznego myślenia, wpływa na szybsze przetwarzanie informacji.

Dzieci edukowane muzycznie często odnoszą sukcesy w szkole, łatwiej opanowują języki obce, potrafią zręcznie posługiwać się klawiaturą komputerową. Nabyte zdolności manualne pomagają również w przedmiotach szkolnych takich jak technika i plastyka.
U osób niezwiązanych z instrumentami klawiszowymi, dominująca jest tylko jedna z półkul mózgowych, podczas gdy u osób grających na fortepianie, aktywne są obie. Badania pokazują, że dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z grą na instrumencie wymagającym zaangażowania obu rąk przed siódmym rokiem życia, mają lepsze połączenia w ciele modzelowatym, w obszarze które odpowiada za wymianę informacji między prawą i lewą półkulą mózgową. Jak przedstawiają badania, oprócz rozwoju słuchu muzycznego, wrażliwości na sztukę, gra na pianinie pozytywnie wpływa na pracę mózgu, podnosi poziom inteligencji i kształtuje wszechstronny rozwój dziecka.

Oprócz samego procesu nauki gry na pianinie, warto wspomnieć również o kolejnej, ważnej i korzystnej aktywności dla naszego mózgu, jaką jest uczenie się zapisu nutowego. Poznawanie nut jest równie fascynujące, jak poznawanie nowego języka obcego. Jest to system znaków, dzięki któremu możemy zapisać i odczytać to, co brzmi. Ten uniwersalny “język” jest używany przez muzyków na całym świecie.

Granie z nut to metoda odbierana za pomocą wzroku, lecz istnieje jeszcze jedna, nie mniej ważna i jest nią granie ze słuchu. Dzięki niej możemy udoskonalać połączenie pomiędzy wyobraźnią muzyczną a naszym narzędziem (pianinem). Granie ze słuchu jest ważnym elementem w edukacji pianistycznej i mocno koncentruję się na tym aspekcie. Wielu z nas “słyszy” muzykę w swoich umysłach, ja staram się pomóc w uporządkowaniu jej i przeniesieniu na klawiaturę pianina.